20 czerwca, 2023

Zdrowotne właściwości mąki lnianej

W obecnych czasach coraz więcej osób stara się wprowadzać do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe. Nic w tym dziwnego, bardzo duża część naszej żywności czy kosmetyków zawiera składniki, które przy dłuższym stosowaniu i spożywaniu bywają szkodliwe dla naszego zdrowia bądź wyglądu. Trend związany z poszukiwaniami zdrowszych alternatyw jest więc niezwykle pozytywny. Zdecydowanie jednym z lepszych pomysłów może być chociażby znalezienie alternatywy dla tradycyjnych mąk, które obecnie dla wielu z nas są źródłem alergii pokarmowych czy uczuleń skórnych. My do zaproponowania mamy, m.in mąkę lnianą, która może mieć wiele korzyści zdrowotnych. Jeśli więc chcesz się o niej dowiedzieć czegoś więcej, to koniecznie czytaj ten wpis.

Dlaczego warto spożywać mąkę lnianą?

Włączenie do diety mąki lnianej może mieć dla Ciebie wiele korzyści. Wszystko dlatego, że ten pozyskiwany z nasion lnu produkt uważany jest za skarbnicę cennych składników odżywczych. Jedną z ważniejszych zalet mąki lnianej jest jej wysoka zawartość błonnika pokarmowego. Składnik ten jest przecież niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu trawiennego. Błonnik jest także odpowiedzialny za regulację pracy jelit czy utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. To jednak nie wszystkie zalety mąki lnianej. Produkt ten jest bowiem bogaty również w białko, tłuszcze omega-3 czy inne witaminy oraz minerały. Wszystkie te składniki stanowią uzupełnienie zdrowej i zrównoważonej diety. Mówi się nawet, że już jedna łyżka mąki lnianej dostarcza znacznie więcej cennych dla naszego organizmu składników odżywczych, niż jej tradycyjna wersja.

Ochrona przed wolnymi rodnikami

Kolejnymi zaletami, które są wymieniane w przypadku spożywania mąki lnianej, mogą być jej właściwości przeciwutleniające. Mąka lniana zawiera bowiem flawonoidy i lignany. Te mogą wykazywać działania przeciwutleniające oraz chroniące nasze komórki przed wolnymi rodnikami. Te z kolei mogą przyczyniać się do ochrony nas przed nowotworami czy chorobami serca.